Editorial
Vážení a milí návštěvníci, po zkušenostech s předchozím editorialem raději nebudu uvádět, co je za měsíc. :D Venku máme ještě pořád hezky, jen děvčata se začínají pomalu z minisukýnek a plavek převlékat do delších kalhot. Co naplat, chce to zase zapnout fantazii. ;-) Co se týče webu, přes prázdniny nám, jak se říká, odešla šťáva, která obsahovala jak větší nadšení, tak i větší redaktorskou sílu. Právě proto jsme nyní začali lov nových sil a máme radost, že se vás přihlásilo tolik. Doufám a předpokládám, že mezi vámi vybereme opravdu ty kompetentní osoby a doplníme naši databázi o pěkných pár kousků. ;-) A nezapomínejte také na naše forum, kde se vždy něco nového najde, když hlavní pramen vyschne.. ;-)

DIMI, šéfredaktor
Statistika
Naše ikona
Partneři

LotusSim.cz - oficiální CZ/SK portál hry LOTUS

ABCgames.cz - hry, cheaty, trainery, návody, češtiny, cd obaly, wallpapery, screenshoty, download

www.playglobe.net
Berlínské autobusové linky

IBIS kódy k jednotlivým berlínským linkám v OMSI 1 i OMSI 2 najdete ZDE!


V OMSI 1 jsou zachyceny tři berlínské autobusové linky v trase roku 1988. Jedná se o linky 92, 92E a 13N.

Linka 92 
Linka spojující okraj západního Berlína - její trasa je ze smyčky Stadtgrenze (v překladu městská hranice - nachází se v blízkosti berlínské zdi) přes centrum (městskou část Spandau), ze kterého se opět vrací ke zdi, do smyčky Freudstrasse (v překladu Radostná ulice). Linka je v provozu od čtyř hodin ráno, celý den do jedné hodiny ráno druhého dne. Linka má jiný jízdní řád ve všední dny, soboty, a neděle. Snad jen pro zajímavost - linka je v provozu i v dnešní době pod označením M37.


Linka 92E 
Linka posilová, vypomáhající lince 92 v centru. Jelikož je linka 92E posilová, je v provozu pouze v pracovní dny ve špičce. Linka je trhaná, ranní část jezdí od 7:30 do 10:00, odpolední šejdr trvá od 16:00 do 18:30. Také trasa se během dne mění. Dopoledne jezdí v trase mezi smyčkou Reimerweg a terminálem Rathaus Spandau (v překladu Radnice Spandau). Odpoledne pro změnu jezdí linka mezi smyčkami Westerwaldstrasse a Galenstrasse. A ještě poznámka na závěr - linka nejezdí o letních prázdninách.

Linka 13N
Linka noční. V provozu je mezi jednou a pátou hodinou ranní. Svou trasu má mezi smyčkami Rathaus Spandau a Stadtgrenze. 

Autor článku: Marek.Ju

 

V OMSI 2 jsou zachyceny berlínské denní linky 5/130, 5E/130E, 92/137, 92E/137E a E(522) a noční 5N/N30 13N/N33. Na rozdíl od OMSI 1 využívá druhý díl funkci chronologie, která zachycuje vývoj těchto linek mezi lety 1986 a 1994.

Linka 5
Denní linka spojující konečnou metra U1 Ruhleben a psychiatrickou léčebnu (Nervenklinik). Od stanice metra jede po široké třídě Charlotenburger Chaussee, která se posléze mění v Ruhlebener Straße, až zahne doprava a projede kolem nádraží Berlin-Stresow. Potom překoná řeku Hawel a pokračuje k uzlu Rathaus Spandau, kde se kříží s linkou 92. Odtud pokračuje Seegefelder Straße a Zeppelinstraße, dokud se opět nesetká s linkou 92 v zastávce Falkenseer Chaussee/Zeppelinstraße. Společně jedou pouze chvíli, linka 5 se odpojuje v zastávce Am Kiesteich, aby obsloužila čtvrť Spektefeld, kde část spojů linky 5E končí u školního centra (povšimněte si nenápadného místa na otáčení). Posledním místem, kde se obě linky setkají, je křižovatka u zastávky Stadtrandstraße. Odtud je to už jen kousek ke konečné Nervenklinik, kde se otočíte v prostoru parkoviště na cestu zpátky. Linka je v provozu celotýdenně od pěti ráno do jedné v noci většinou v desetiminutovém intervalu.

Linka 5E 
Denní linka posilující linku 5. Její vedení se liší ve všední dny a víkend a je závislé na denní době. V pracovní dny je v provozu: od 5:30 do 10:00 mezi Rathaus Spandau a Im Spektefeld/Schulzentrum (mezi 6:30 a 8:00 v úseku Fernbahnhof Spandau - Im Spektefeld/Schulzentrum), od 10:00 do 13:00 v úseku Fernbahnfof Spandau - Im Spektefeld/Schulzentrum, odpoledne mezi jednou a sedmou mezi Fernbahnhof Spandau a Waldkrankenhaus (kousek od Nervenklinik) a mezi půl čtvrtou a šestou ještě v úseku Fernbahnhof Spandau - Westerwaldstraße. O víkendu je to jednodušší: od osmi do desíti jezdí mezi Rathaus Spandau a Im Spektefeld/Schulzentrum a od desíti do tří v úseku Fernbahnhof Spandau - Waldkrankenhaus.

Linka 5N
Noční linka v provozu celotýdenně od jedné do pěti ráno nahrazující částečně linku 5 a to v úseku Rathaus Spandau - Nervenklinik. 

Linka 92 
Denní linka spojující dva západní okraje Berlína. Obě konečné zastávky jsou umístěné u Berlínské zdi: Linka vyjíždí z točny Freudstraße, najíždí na třídu Falkenseer Chaussee a pokračuje až na velký kruhový objezd Falkenseer Platz. Zde nejdříve zajede ke stanici metra Altstadt Spandau, poté se znovu napojí na objezd a sjede směrem k terminálu Rathaus Spandau. Pokračuje po Klosterstraße, ze které potom odbočí do Seeburger Straße a postupně se noří do houstnoucí sídlištní zástavby. Po jejím zdolání najíždí na hlavní silnici Heerstraße a blíží se k Berlínské zdi. Končí buď na točně Reimerweg (pouze ve všední dny mezi 5:00 - 8:00 a 10:30 - 18:00 každý druhý spoj) nebo zajíždí až ke kontrolnímu bodu u Zdi na konečnou Stadtgrenze. Linka je v provozu celotýdenně od půl páté ráno do jedné hodiny v noci.

Linka 92E 
Denní linka posilující linku 92. Je v provozu pouze ve všední dny a to v následujících časech a trasách: 6:00 - 8:30 v úseku Reimerweg - Rathaus Spandau/Im Spektefeld, 13:30 - 14:30 v úsecích Westerwaldstraße – Reimerweg, Seeburger Straße – Im Spektefeld a mezi 15:30 a 18:30 v trase Seeburger Straße/Galenstraße - Im Spektefeld. 

Linka 13N
Noční linka v provozu celý týden mezi jednou a čtvrtou hodinou ranní. Do půl třetí jezdila z konečné Stadtgrenze až ke stanici metra Altstadt Spandau, po zbytek provozní doby byla ukončena v zastávce Am Omnibushof (u autobusových garáží). Přes tuto konečnou jezdila do 30. dubna 1987, od 1. května 1987 kopírovala trasu linky 92 (Stadtgrenze - Blasewitzer Ring - U Altstadt Spandau).

9. 11. 1989 došlo k pádu Berlínské zdi a s tím i k částečné reorganizaci berlínské MHD. 

Linka E(522)
Speciální denní linka, která byla uvedena do provozu pět dní po pádu Zdi (14. 11. 1989). Zajišťovala spojení mezi točnou Galenstraße a nově dostupnou vesnicí Falkensee. Po své trase zastavovala jen na několika málo zastávkách, dlouho pak stála na kontrolním bodu na místě zbořené Berlínské zdi kvůli kontrolám. Potom pokračovala do již zmíněné obce Falkensee, kde měla původně tři zastávky. Další tři přibyly postupně v letech 1990, 1991 a 1994, to už zde ale jezdila regulérní linka 92, resp. 137. Pro tuto linku nebyly ani vyrobené orientační tabule (tzv. Rollbandy), řidiči tedy používali velké cedule s nápisem Falkensee Bahnhof umístěné v dolní části čelního skla. Stejně tak linka neměla svůj kód v palubním počítači a nastavoval se tak pouze cíl na panelech. Jezdila necelý rok do 4. září 1990, poté byl její provoz přerušen na tři týdny kvůli rekonstrukci silnice vedoucí do Falkensee. Na svoji trasu se pak vrátila už jen krátce mezi 24. a 29. zářím 1990, od 30. září pak byla nahrazena linkou 92. 

Linka 92
Linka zaznamenala změnu právě po zrušení linky E. Každý druhý spoj byl veden do konečné Falkensee Bahnhof, zbytek byl ukončen v točně Freustraße. V obci Falkensee navíc přibyla zastávka Kölner Straße. Na konečné Reimerweg už nekončily žádné spoje, pouze tam začínalo pár ranních spojů. Ve všední dny zůstávala v provozu od 4:30 do 1:00, to stejné i v sobotu (jen ubylo několik pořadí a z Reimerweg odjížděl jediný spoj), v neděli pak linka začínala o půl hodiny později.

Velké změny doznala autobusová doprava v Berlíně 2. června 1991 - došlo k přečíslování všech linek a jejich drobným úpravám.

Linka 130 
Původní linka 5. Ve všední dny jezdila od 4:30 do 1:30, o víkendu začínala o půl hodiny později. Na její trase byla přejmenována zastávka Tiefwerderweg - nově se jmenuje Heidereuterstraße. Oproti lince 5 byl také rozšířen její provoz ráno i večer o půl hodiny.

Linka 130E 
Původní linka 5E. Byly poupraveny trasy a jejich časové rozvržení: ve všední dny jezdila od pěti ráno do desíti dopoledne mezi Rathaus Spandau a Im Spektefeld/Schulzentrum, mezi 6:30 a 8:00 byly vypraveny čtyři spoje v trase Westerwaldstraße - Fernbahnhof Spandau - Im Spektefeld/Schulzentrum, od desíti do jedné pak jezdila v úseku Fernbahnhof Spandau - Im Spektefeld/Schulzentrum, od jedné do sedmi večer mezi Fernbahnhof Spandau a Waldkrankenhaus a od 15:30 do 17:30 v trase Fernbahnhof - Westerwaldstraße. O víkendu jezdí pouze v sobotu od osmi do desíti dopoledne mezi Rathaus Spandau a Im Spektefeld/Schulzentrum a od desíti do tří odpoledne v úseku Fernbahnhof Spandau - Waldkrankenhaus.

Linka N30 
Původní noční linka 5N. Je v provozu celý týden od jedné do pěti ráno v trase Rathaus Spandau - Nervenklinik.

Linka 137 
Původní linka 92. Ve všední dny a soboty jezdí od 4:30 do 1:00, v neděli až od pěti ráno. Každý druhý spoj je veden do obce Falkensee, všechny jsou na opačné straně ukončeny v točně Stadtgrenze (ta se od roku 1991 jmenovala Bergstraße, od roku 1994 Hahneberg). Zastávka Magistratsweg byla přejmenována na Semelländerweg, zastávka Schmidt-Knobelsdorf-Straße/Seeburger Straße na Lutoner Straße a zastávka Falkenseer Platz/Damm na Groenerstraße. Ve Falkensee přibyly dvě nové zastávky: 2. 6. 1991 Humboldtallee a 29. 5. 1994 Hamburger Straße.

Linka 137E 
Původní linka 92E. Byla v provozu pouze ve všední dny: od 6:30 do 8:30 několik spojů v trase Im Spektefeld - Reimerweg - Rathaus Spandau, 15:30 - 17:30 v úseku Rathaus Spandau - Reimerweg a 15:30 - 18:00 mezi Im Spektefeld a Galenstraße.

Linka N33 
Původní noční linka 13N v provozu od jedné do pěti ráno celotýdenně v trase Stadtgrenze - Altstadt Spandau.

Autor článku: Rilian


Zpět na návody.

Copyright © OMSI.cz (2009 - 2013) | Všechna práva vyhrazena.